2015-2016 Sonbahar/Kış Tırnak Trendleri

New York, Milano, Londra ve Paris’te gerçekleşen 2015-2016 sonbahar/kış Moda Haftası defile şovları bize gardıroplarda, ayakkabılarda, çantalarda, dokularda ve renklerde hakim olan en son moda esintilerinden fazlasını gösterdi. Moda ayı bize dünyanın bu köşesinden diğerine podyumları sallayan saç stillerinden ve makyaj becerilerinden de fazlasını getirdi. Tırnaklarda sanatsal kreasyonlar gördük. Çok değil kısa bir süre önce, tırnak sanatının varlığı hiç de “moda” bir şey olarak düşünülemezdi. Kim tırnakları umursardı ki? Ya tek renk ya da French oje kullanırdık. Daha sonra yapışkanlar çıktı ve işler değişmeye başladı. Dolgular yapıldı ve sonra Asyalı manikürcüler aklınıza gelebilecek en çılgın renk buluşlarını yaratmakta ki uzmanlıkları ile meşhur oldular. Bugün, en azından Kuzey Amerika’da, Asyalıların sahibi olduğu en ucuz, en ekonomik salonlar harika tırnak sanatı alternatifleri sunarken, havalı, seçkin yerlerin bunun yanına dahi yaklaşamayacak estetik uzmanları yok. Günün sonunda, bir şekilde bu tırnaklara sahip olmak istiyorsanız, kendinizi sanatsal şekilde tasarlanmış bir manikür seansı ile şımartmanız hoş olmaz mıydı? Aşağıda Moda Haftası sırasında podyumlarda gördüğümüz 2015-2016 sonbahar/kış tırnak trendlerini bulabilirsiniz, bunlar hem en önemli hem de yeni yeni bilinmeye başlayan ve çok yakında moda dünyasında fırtınalar estirecek olan moda evlerinin koleksiyonlarında ön plandaydılar.

1: Yuvarlak Tırnaklar

Yuvarlak tırnakları ilk olarak New York Moda Haftasında, ilkbahar/yaz moda şovlarında gördük. Kare tırnaklar pek çok kişinin favorisi olabilir, ama yuvarlak form daha şık, sofistike ve pratik görünüyor. Monique Lhuillier’ın parlak mavileri veya Derek Lam’in koyu kahverengileri gibi harika renkli ojeler sürerek, muhteşem renk tonlarının ve mükemmel tırnakların baştan çıkarıcı bir kombinasyonuna sahip olabilirsiniz. Nicole Miller, Ohne Titel, Christian Siriano, Suno ve Carmen Marc Valvo da dahil olmak üzere, pek çok tasarımcının şovunda yuvarlak tırnakların çoğunlukla kısa kullanıldığını gördük. Sass & Bide da yuvarlak tırnakları tercih ederken, House of Holland’da, siyah şeritli ojesiz tırnaklar göz kapaklarında kullanılan siyah farlar ile tamamlanmış. Tırnaklara sanatsal bir tasarımla siyah eklenmesi, her zamanki gibi muhteşem görünen taze ve genç Alexis Mabille kadınları da dahil olmak üzere, yuvarlak tırnakların hemen hemen hepsinde görülüyor.


2: Artistik Sıçratılmış Ojeli Tırnaklar

Boyaların sıçratıldığı kanvas tabloları harika sanatsal çalışmalar olarak görüyorsanız, artık bunları kendi tırnaklarınızda da taşıyabileceğinizi öğrenmek sizi şaşırtabilir. Gri bir zemin üzerine sarı, mavi, yeşil, kırmızı ve turuncu çizgiler ile noktalardan ve bunların parmaklarınızın üzerine sıçratılmış gibi durmasından daha göz alıcı bir şey düşünebiliyor musunuz? Biz bunları New York Moda Haftası sırasında Desigual’in kreasyonunda gördük ve kesinlikle bayıldık! Artistik bir dokunuşla sıçratılmış ojeli tırnaklar Jenny Packham’da da görüldü. Sanat o kadar tek tük ve gösterişliydi ki, gökyüzünden düşen damlalar, en sanatsal modaya düşen yağmur damlaları veya kar taneleri gibiydi, Daks, Kenzo ve I’m Isola Marras da bunu kullanan diğer isimler arasındaydı. Sıçratılmış olmasa da, Açılış Seremonisinin tırnak sanatı tasarımları sanatın ve mükemmelliğin ötesindeyken, Vivienne Westwood’un Red Label tarzındaki sıçratılmış ojeli tırnakları gerçekten vamp ve şıktı.

3: Yeni French Manikür

French manikür onsuz yaşamayacağımız bir klasik haline geldi. Tırnaklarımız her sabah yarattığımızı sandığımız kıyafetleri tamamlamaya yardımcı olduğu için, her gün etrafımızı kuşatan şık bir ince zevki yansıtmak üzere yaratılmıştı. Konu Tibi moda evi olduğunda, Jin Soon Choi, “tüm koleksiyonda ön plana çıkan heykelsi hatlar, çeşitli dokular ve buzlu renk paleti”nden ilham alan nötr bir tarz yarattı. Eğri ve yatay çizgiler tırnakların ortasından uçlarına kadar uzanıyordu. Jeremy Scott French manikürü parlak bir zemin rengi ve grafik detaylar ile kullanırken, Rebecca Minkoff bu zemini siyah ve şarap rengi gölgeler ile oynayan bir kısmı ojeli tırnak trendi ile kullanmıştı.


4: Tırnaklarda Gün Batımı Tonları

Mara Hoffman’da tırnaklar muhteşem kıyafetlerden oluşan bir zemine göğüs geriyordu. Star Wars filmlerinden miras kalan bir şeyler vardı ve gerçekten güzel gün batımı sahneleri bizi geçtiğimiz yıllara götürerek cezp etti. Mükemmel bir tırnak sanatı yaratmak üzere, 70’lerin renkleri ve koleksiyonun havası kullanılarak, sanki her bir katman kum ve kayadan başla bir katmanla örtülmüş gibi, tarzlar toprağın farklı renk tonlarını yansıtır gibiydi. Bu sonuca varmak için birden çok ton kullanabilirsiniz. Degen ve da denemek isteyebileceğiniz harika gün batımı manikür renkleri kullanmış!


5: Metalik ve Değerli Taş Renklerinde Oje Tonları

Metalik ve değerli taş renklerinde tonlar genellikle harikadır, ama bunları tırnaklarınıza sürdüğünüz zaman, milyonlarca dolara değiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Parmaklarınızın üzerinde zümrüt veya safir renkleri kullanmak ve dışarı çıkıp, günlük aktivitelerinize devam ederken hafif bir parıltı ile ışığı yakalamalarını sağlamak ile ilgili baş döndürücü bir şey vardır. Nicole Miller’ın zengin değerli taş tonlarındaki koleksiyonunu, özellikle mükemmel zümrüt rengini yaratmak üzere kullanılan siyah ve yeşil bileşimini bu denli ilham verici bulmamızın nedeni de büyük bir ihtimalle budur. Marissa Webb’in safir renkli tırnakları da eşit derecede büyüleyiciydi. Zengin ve zarif bir görünüş yakalamak için Dennis Basso’nun mankenlerine de zengin bir altın renkli oje sürülmüştü. Mary Benson’da gördüğümüz sanatsal çizgi tasarımlı uzun, altın renkli tırnaklara da bayıldım.


6: Koyu ve Sert Tırnak Sanatı

Moda Haftalarında sunulan bazı koleksiyonların koyu mavi tonlarını veya hatta gotik hissiyatını sevdiyseniz, siyahın sadece dudaklarda değil, aynı zamanlarda tırnaklar üzerinde kullanımını da seversiniz. Misha Nonoo bu tarzı benimsemiş ve onu siyah oje ile yaratılan koyu zerafeti gerçek anlamda vurgulamak üzere makyajsız bir yüzle birleştirmiş. Siyah ojeyi sanatsal tasarımların yaratılabileceği mükemmel bir zemin olarak kullanarak, buna bazı görülmeye değer tırnat sanatı türleri için elle boyanan detaylar ekleyebilirsiniz. Tanya Taylor’da bu detaylar gümüş tonlar ile yaratılmış ve daha iyi bir etki için parıltılar eklenmişti. A Detacher’daki koyu manikür basit bir tarz olabilir ancak tasarımcının moda şovuna drama eklemişti. Yigal Azrouel’de ise, mürdüm eriği renkli oje büyük bir şey iken, Carmen Marc Valvo’da görülen okullu kız stili parıltılı zemin üzerine sürülen keskin bir siyah çizgi ile karanlık tarzı tamamlamıştı. Sass & Bide’da rockçılara özgü saç şekli ve lekeli göz kalemi içeren karanlık tarza eklenen koyu renkli tırnaklar ile dağınık bir görüntü ön plandaydı. Parıldayan ve yaptığı her şeye biraz bohem ve Art Deco dokunuşu katan altın renkli beneklere sahip siyah ojeler gördüğümüz Alice + Olivia’da koyu ve dramatik tarz yeni bir anlam kazanmıştı. Bibhu Mohapatra’da tırnak sanatı da, başparmaklara açık gri renk ekleyerek ve geri kalan parmakları koyu renkli tutarak ön plana çıkmıştı,  sanki sanatçı ve ilham perisi arasında aşka duyulan bir arzu vardı. Aynı gün izlediğimiz şovlarda sunulan bazı diğer açık renklerin tam aksine, Eudon Choi’nin şarap rengi ve siyah tırnak renkerine baktığımızda, karanlığın net ve dramanın gerçek olduğunu gördük. Vivienne Westwood’un defilesindeki cadılarınkine benzer elleri, ürkütücü neon yeşili sise benzer uçlar ve son derece uzun siyah sahte tırnaklar ile bizi hayattan korkutmak için yeterli oldu. Bu ellerin altında bir kazan ve havaya uğursuz bir büyünün hakim olduğunu hayal ettim.


7: Bir Kez Daha Nötr Renkler

Nötr renkler ile asla hata yapamazsınız. Bunları kısa ve yuvarlak tırnaklarınıza sürün ve ne istiyorsanız onu giyin.  Klasik kil rengi Ohne Titel’in defilesinde mükemmel bir nötr tondu. Thakoon’un defilesinde ise, neredeyse hiç makyaj yapılmamış mankenleri gerçekten tamamlayan, kuzey kutbundan esinlenilen bir manikür yaratılmıştı. Erin Fetherston’da tırnaklar basit ve ojesizdi, nötr tonlara biraz neşe katmak için altın dokunuşlar katılmıştı. Cristiano Burani’de tırnaklar yumuşak ve basitti, nötr tonlar son derece kırmızı dudaklar ile doğrudan kontrast yaratmıştı. Chanel de basit ve nötr idi, beyaz ve bej ile birleştirilmiş tek renkli ojeler kullanılmıştı. Siz de Chanel’in modasına uyarak kendinizi nötrleyebilirsiniz. Ben  ten rengime uygun olduğunu düşündüğüm bir renkte Chanel nude ojeyi geçenlerde modagram’dan satın aldım. Markafoni butiğinde biraz uygun fiyata bulmuştum  aslında ancak indirimkodlarim’dan  modagram indirim kodunu edinince fiyatı markafoni’den aşağı çekmeyi başardım.


8: Gri Ojeler
Gri her zaman harika bir renktir, Sally Lapointe’de gördüğümüz gri tırnaklar ise bize 2015-2016 sonbahar/kış makyaj ve renk trendlerini hatırlattı. Gri sonbahar ve kış sezonlarında son derece moda ve bu rengi hemen kullanmaya başlayabiliriz. Moda Haftalarında tüm tırnaklar kısa değildi; John Richmond’un defilesinde son derece uzun ve sivri metalik gri tırnaklar gördük, bunlar daha koyu renk gri göz kalemi ve farları ile birlikte kullanılmıştı. Antonio Marras’da da gri üzerine parlak ojeli, hafifçe yuvarlanmış kare tırnaklı modeller gördük ve bayıldık. Genny’de ise, harika bir ton yakalamak için gri üzerine camgöbeği ve yeşiller eklenmişti, bunlar kürk montlar ve eşit derecede tüylü el çantaları ile kombin edilmişti.


9: Kırmızıya Dönüş

Kırmızı ojelerin modası hiç geçmiyor. Hem çok yönlü hem de klasik bir renk olan kırmızı, koyu ve açık tonları ile 2015-2016 sonbahar/kış tırnak trendlerinde de karşımıza çıkıyor. İzlediğimiz defilelerde kırmızının tırnak ve dudaklarda uyumlu olarak kullanıldığını gördük. Julien Macdonald’ın hayran kaldığımız defilesinde de kırmızı hakimdi. Emporio Armani kadınları, dudakları ile uyumlu kırmızı ojeleri ve sokak stilleri ile geceleri fethetmeye hazır gibi görünüyorlardı.  


10: Bu Tırnaklar Çıldırttı

Şöyle düşünün: pek çoğumuz sonbahar ve kış sezonlarının daha basit tarzlarını beğensek de, uçuk, kaçık ve bu dünyanın dışında stilleri seven tasarımcılar da var. Vivienne Westwood’un defilelerinde rengarenk ve çok dokulu tırnaklar gördük., her parmak bambaşka bir tarzı yansıtıyordu. Diğerlerinden tamamen ayrılan bir şey görmek güzel oldu. Christine Phung’ın tırnakları da sanki parmakların yarısı oje sürülmekten ziyade, boyaya batmış gibiydi. Yine de bu tarzı yakın bir zamanda deneyeceğimizi sanmıyorum. Au Jour Le Jour moda evinin tasarımlarında ise, her parmakta ikili renkler kullanılarak rengarenk tırnaklar yaratılmış ve böylece gözler üzerindeki renklere uyum sağlanmıştı. Rachel Antonoff parlak renkleri şeritli tırnak tasarımları ile birleştirirken, Saunders and The Blonds tırnaklara heyecan eklemek üzere 3D dokular tercih etmişti. Jeremy Scott’daki renklere de bayıldım.


0 yorum:

Yorum Gönder