El ve Tırnak Bakımı

Merhaba arkadaşlar, bana gelen mesajlar doğrultusunda böyle bir post hazırlamaya karar verdim ;) Mailleriniz,mesajlarınız benim için çok önemli blogumda görmek istediğiniz her türlü konuyu bana iletebilirsiniz..


 El ve Tırnak bakımı biz bayanlar hatta çoğu zaman beyler içinde çok önemli.. Her zaman bakımlı ve sağlıklı tırnaklara ulaşmak mümkün olmuyor, bunun içinde sizlere birkaç tarif vereceğim..Eller günde birkaç defa yumuşak sabunla ve bol temiz suyla yıkanmalı kurulandıktan sonra iyice kremlenmelidir.

Haftada 1–2 defa ellere çok yağlı kremle masaj yapılmalıdır.

Limon parmakları temizleyip renkleri açar ancak limon suyu cildi kuruttuğu için daha sonra krem sürülmelidir.

Yumuşak tırnakların en büyük düşmanı sudur. Bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

Islak ojeleri kurutmanın en kolay yolu elleri buzlu suya sokup çıkarmaktır. Tırnaklardan mürekkep lekesi gibi lekeleri çıkarmak için kullanılmayan diş fırçasına alınacak biraz macunla tırnaklar fırçalanır. Leke çıkacaktır.1. Önce sterilizasyon: Tırnak bakımında kullanılan tüm aletlerin sterilizasyonu çok önemli. Hepatit B ve C gibi çok ciddi virüs enfeksiyonları veya birçok mantar enfeksiyonu manikür salonlarından alınıyor. Alet sterilizasyonu için en uygun yöntem ultrasonik bir temizleyicinin ardından özel sterilizasyon çözeltilerinden (glutaraldehit gibi) yararlanmak.

2. Ojelerinizi silin: Tırnak bakımına, daha önceki işlemlerden kalan cila artıklarının temizlenmesi ile başlanmalı. Bu amaçla kullanılan aseton, butil, etil asetat veya benzer bileşikler içeren maddeler, tırnak boyasıyla birlikte tırnak plağından yağ(lipit) kaybına neden olabiliyor.tırnaklarda aşırı kurumaya neden olmamak için bu ürünlere bazı yağlar eklemek gerekiyor. Bizim bildiğimiz doğal badem yağı, susam yağı ve bazı bitkisel yağ çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bu yağları, asetonun içine katabileceğiniz gibi, hemen arkasından bakım olarak da uygulayabilirsiniz. Burada amaç yağ kaybını hemen tolere edebilmek.

3. Tırnaklarınıza şekil verin: Bakımdan bir sonraki adım; şekil verme işlemi. Tırnaklarınızı keserken tırnak plağının tümüyle hasar alma riskini göz ardı etmeyin. Bunun dışında, tırnak uçlarını düzgün tutabilmek için düzenli olarak tırnaklarınızı törpüleyin. Zımparalı törpü veya metal tırnak törpüsü kullanabilirsiniz. Unutmayın, tırnak törpülerinin kişiye özel olması şart. Hiçbir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmayan törpüler birçok enfeksiyonun bulaşmasına neden olabiliyor, özellikle mantar enfeksiyonlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

4. Tırnak etlerinizi kesin: Tırnak plağı üzerindeki düzensizlikleri tırnak tamponu ile giderebilirsiniz. Kutikül yani tırnak eti temizliği öncesinde bu kısımları yumuşatın. Bunun için tırnaklarınızı önce sabunlu suda bekletin, ardından kutikül gidericiler uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra da ellerinizi yıkayın. Ardından çeşitli iticilerle veya makaslarla bu kısımların fazlalıklarını alabilirsiniz. Bunu yaparken tırnak bütünlüğünü bozmamaya özen gösterin. El Bakımı masaj, sert ve kuru eller için ne yapmalı:

Uygulama:
1 litre sıcak su
1 tatlı kaşığı soda
1 tatlı kaşığı karbonat

Bütün Malzemeleri karıştırın ellerinizi bu karışımda bekletin ve masaj yapın kolay gelsin. Ellerinize evde hazırlayacağınız bu formüllerle ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz... El yaşlılığı vücudun diğer kısımlarından önce fark edilir. Bu yüzden ellerin yaşlanmasını bakımla engellemek gerekir. Evde kullanılan temizleyiciler ve güneş, soğuk, yağmur, deniz gibi etkenler ellerin yıpranmasına sebep olur. Ellerinize evde hazırlayacağınız bu formüllerle ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz...

Peeling:
1adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı bal Kepek unu (alabildiği kadar)
 Uygulama: Yumurta sarısı ve bala, alabildiği kadar kepek unu karıştırıp, ellerinizi ovun.

Ev yapımı el kremi :
4 çorba kaşığı gliserin
1 orta bardak çay
4 çorba kaşığı mısır nişastası
3 damla gül yağı özü

 Uygulama: Gliserin ve mısır nişastasını karıştırın. Benmari usulüyle kalınlaşıncaya kadar ısıtın. Soğuduktan sonra gül yağı da ilave edip, kavanozda muhafaza edin. Masaj yapıldığında sonuç mükemmeldir.Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir:

Bir tas ılık suyun içine bir tatlı kaşığı limon suyu, bir çorba kaşığı tuz, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı sirke koyduktan sonra ellerinizi bu suyun içinde tutabildiğiniz kadar tutun. Bu uygulamayı düzenli olarak her akşam yapmaya devam ettiğiniz takdirde tırnaklarınız çok güçlendirecektir.

Tırnakları güçlendirmeye yarayan bir diğer yöntem ise; Tırnaklarınızı badem yağı ve limon suyu ile ovun. Bu formülün ölçülerini artırıp ayaklarınız için de uygulayabilirsiniz. Tarif edildiği şekilde yapacağınız uygulamalar sayesinde tırnaklarınız güçlenecek ve kırılmaları önlenmiş olacaktır.


0 yorum:

Yorum Gönder