Bens’in Alışveriş Sırları ve 10 Kuralı !


 Merhaba arkadaşlar bugün sizler için “Alışveriş Sırlarım”ı paylaşacağım.Gelen maillerden farkettim ki ; birçoğunuzun merak ettiği bir konu benim alışverişte nasıl bir yol izlediğim. Nereden, nasıl başlasam bilemedim ama öncelikle alışveriş için kendinize zaman ayırın. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki alışverişinizi aceleye getirmeyin, zamanınız yok veya kısıtlı ise doğru alışveriş yapamıyorsunuz. İnanın alışveriş yapmak antidepresan etkisi yaratıyor, en azından benim için öyle ;) Canınız mı sıkkın ,moraliniz mi  bozuk illa para harcamak zorunda değilsiniz, mağazaları gezerek ,fikir edinerek biraz da olsa moral depolayabilirsiniz. En azından zaman geçirerek belli bir süre can sıkıntınızı unutabiliryorsunuz.. Kural 1:  Marka giyinmek doğru alışveriş yapmak değildir.Önemli olan kendinize yakıştırmaktır. Ben alışverişte buna karşıyım. Benim için alışverişte marka önemli değil, bana yakışsın içime sinsin yeter. İnanın bazen bakıyorsunuz üzerinden marka kokuları geliyor ama fıss ;) Yakıştırmamış ise istediği kadar en pahalısı olsun benim için bir adım geridedir. 

 Kural 2:  Akıllıca davranıp mağazaların indirim günlerini bekleyin. Eğer aldığınız ürünün sizin için bir aciliyeti yok ise indirim zamanlarını bekleyebilirsiniz. Genelde biz bayanlar ihtiyaçlarımızın dışında alışveriş yaparız, eğer alacağımız ürünün aciliyeti yok ise o kadar para vermek yerine 2-3 hafta sonra, indiriminden yararlanbilirsiniz. En azından benim için durum böyle. Genelde ”alayımda kalsın birgün mutlaka kullanırım” mantığı vardır. Çok önemli birşey olmadıktan sonra indirimden almayı tercih ederim. Çünkü biliyorsunuz ki  aldığınız ürünü birkaç hafta sonra %50 indirimde görüp ” yinemi kazıklandım” diyebiliyorsunuz . 

Kural 3:  İhtiyaçlarınız doğrultsunda alışveriş yapın. Bu kuralı biraz çiğnesemde siz benim gibi olmayın. Ben gardolabımdaki bütün ürünleri yeri geldiğince kullanmak için gözümde canlandırıyorum. Alışveriş esnasında beyin fırtınası yapın “bunu bunla,şunu şunla kombinlerim” diye . O zaman daha çok içinize siniyor ve hemen alabiliyorsunuz.

 Kural 4:   Tarzınıza göre alışveriş yapın. Bence en önemli kural bu! ;Unutmayın ki hepimizin “Girdiği mağazalar aynı fakat gardolaplarımız farklı “ . Her beğendiğimiz bizim tarzımızı yansıtmayabilir. Kimisi çok kokoş olabilirken kimisi de sade bir tarza sahip olabilir. Eğer sade bir tarzınız var ise bir başkasında görüp bende şundan almalıyım demeyin. Onda güzel duran bir şey sizde belki de  emanet gibi durabilir. O yüzden bir başkasına göre değilde kendi ruh halinize, kendinizi mutlu hissettiğiniz durumlara göre tarzınızı belirleyin. Bir başkasının ısrarı üzerine bir şeyler giyinmek hem doğru bir tarzı yakalamaz hem de sizi mutlu hissettirmez. 

Kural 5:  Kararlılık. Bence alışverişteki odak nokta budur. İnanın kararsız bir yapıya sahip iseniz alışverişte çok zor anlar yaşayabilirsiniz. Benim her konuda net bir fikrim vardır evet ya da hayır. Acaba diye düşündüğüm çok nadir zamanlar olmuştur. Eğer birşeyi beğendiysem, yakıştırdıysam onu alırım. İsteği kadar karşımdaki    “ bence almamalısın” dese bile sonuçta ben kendimi onla güzel hissettiysem neden almayım ,önemli olan içinde nasıl durduğum değil mi? Kararsız bir yapınız var ise  “ acaba bunu alsammı? ,acaba şu renginimi alsam? , acaba diğer mağazadakini mi alsam? derseniz “  işin içinden çıkamazsınız. Her zaman bir fikriniz mutlaka olsun.. 

Kural 6:   Alışveriş yapmadan önce iyice gezerek fikir sahibi olun. Ama genelde ilk beğendiğinizi alıp çıkarsınız ;) Eğer karar veremiyorsanız mutlaka gezip öyle karar verin. 

Kural 7:  Belli markaların yanı sıra ismi,cismi olmayan mağazalarada uğrayın.Genellikle alışveriş için bir çoğumuz AVM ( Alışveriş Merkezi) leri tercih ederiz. Ama zamanınız var ise çarşıya çıkıp herhangi bir mağazaya dalın güzel, değişik şeyler bulabiliyorsunuz.

Kural 8:   Alışveriş için bir bütçe ayırın. Aslında doğru alışveriş yapmak budur. Fakat benim için öyle bir durum  maalesef olmuyor. İhtiyacım olmasa bile o gün alışveriş dışında dışarı çıkmışsam, eğer birşeyi görüp beğendiysem alıyorum. Tabiki de siz benim gibi olmayın. Bende alışveriş sırasında çok doğru bir yol izleyemiyor , kendimi kaybediyorum. Siz siz olun ihtiyaçlarınız kadar alışveriş yapın. ;) 

Kural 9:  Sevdiğiniz insanlarla alışverişe çıkın. Birlikte çıktığınız kişi size ayak uydurabiliyorsa ve sizin kafadan ise değmeyin keyfinize.. İnanın alışveriş yaparken yanınızdaki kişinin seçimi çok önemli. Hele ki tarzına ve zevkine güvendiğiniz insanları mutlaka alışverişte yanınızda bulundurunuz ;)

 Kural 10:  Aksesuar alışverişi yaparken kıyafetlerinizi göz önünde bulundurun. Maalesef ama maalesef bu kuralada  uyamıyorum ama uymaya çalışmaya çalışıyorum:)  Bazen o kadar gereksiz aksesuar alışverişi yapıyorum ki kendime çok kızıyorum bu konuda. Çok küpem ,çok kolyem olduğu doğrudur üstelik  bazısı hala ambalajıyla öyle duruyor bu iyi birşeymi tabiki de değil.. Kıyafetinize uygun olanı, neyi nasıl takarım diye kafanızda canlandırabiliyorsanız o zaman alın. 
 Püf noktalar: 

* Biz bayanlar fuzuli alışveriş yapıyoruz. Genelde bir giydiğimizi bir daha giymiyoruz . O yüzden indirim günlerini takip edin.
* Ayakkabı,çanta detaylarında kaliteden yana olun. Çünkü ayakkabı seçimi hem sağlığımız açısından önemli hemde birkaç sene giyebiliyoruz. O yüzden bütçeniz doğrultusunda kaliteli ayakkabı seçimi yapın. 

* Siz ,benim de kendimde yapmak istediğim gibi “kurallara“ uyarak alışveriş yapın. Alışveriş bir hastalıkmıdır evet bence hastalıktır.Ama sakın o hastalığa yakalanmayın ,kurtuluşu olmayabilir;)

* Mağaza tercihlerimde ,bütün mağazalara girmeye çalışıyorum. Tarzımı yansıtıyor ise mağazanın adının pek bir önemi olmuyor.Kombin Önerileri bölümünden anlaşılıyordur ;)

* İmkanınız var ,yurtdışına sürekli çıkıyor iseniz ; oralardan alışveriş yapın. İnanın yurtdışında herşey o kadar ucuz,güzel ve kaliteli ki kendinizden geçiyorsunuz. Eğer sık sık yurtdışına gidiyor veya oralarda bir bağlantınız var ise yurtdışında” indirim zamanlarında” çok güzel şeyler bulabilirsiniz.. ( En azından ben o kanıya vardım ;)  


Umarım sizlere birazda olsa yardımcı olabilmişimdir , aklınıza takılan ,görüşlerimi almak istediğiniz her konuda  bana İletişim bölümden ulaşabilirsiniz.

 Sevgiyle Kalın..4 yorum:

çağla deniz dönmez dedi ki...

Çok güzel yazmışsın :)

gorgeousofmyworld.blogspot.com

MadamB Fashion dedi ki...

:) Bir sonraki alışverişim için notlarımı aldım.

http://madambfashion.blogspot.com/

Elidaa dedi ki...

Online alışveriş çılgınlığı çıktığından beri bütçeler baya zorlanır hale geldi...artık pskilojik danışma merkezleri tabelalarına alışveriş ve online alışveriş takıntısını yenme gibi konu başlıkları asmışlar ..yani kısacası hastalık haline geldi bu durum :) bilinçli olmak lazım

bensu dedi ki...

teşekkürler;)

Yorum Gönder