Erkekler İçin Şıklık Haritası ;)

Artık kadınlar kadar erkeklerde şıklığına özen gösterir oldu. Pantolonumu , tshirtümü giyer sokağa çıkarım demiyorlar artık . Nur Onur'un yazdığı "Erkekler İçin Şıklık Haritası" kitabı erkekler için ilham kaynağı olacak. Nasıl şık olabilirm? , Hangi renkler bana daha çok yakışır? ,Vücut tipime göre nasıl giyinirim?, vs..konular altında çıkan bu kitap bence erkeklerin biran önce raflarına koyması gereken bir kitap ;) Bende ,kitabı göz ucuyla incelediğimde bence bu tam erkekler için öğretici bir kitap olmuş diyebildim.Bir stil danışmanına ihtiyaç duymadan kitapdaki bilgilerden yola çıkarak tarzlarını oluşturabilecekler.Nur Onur; Muzaffer Çaha,Vural Gökçaylı,Barbaros Şansal,Canan Yaka, Yıldırım Mavruk ve Ahmet Eraslan'a sorular yöneltmiş ve onların verdiği cevaplar doğrultusunda bu şıklık haritasını belirlemiştir ;)Peki bir erkek nasıl şık olmalıdır? Kitaba göre bunun belli bir şablonu yok , olsa bütün sokakdaki tipler aynı olurdu.En önemlisi , kişinin biçimine ve birikimine göre tarzını oluşturmaları.İşte işin işine şıklık giriyorsa kadının yada erkeğin uyması gereken aynı kurallar vardır. Nur Onur'a göre  şıklığın 7 altın kuralı :

1-Temizlik ve bakım konularına çok dikkat etmek .Mesela her sabah sinek kaydı tıraş olmadan sokağa çıkmamak.
2-Görgü kurallarına uymak ve bunu yaşamamımız içinde içselleştirmek.
3-Zaman,zemin,mekan üçlemesinde neyin ,ne zaman,nerede ,hangi durumda giyileceğine ilişkin bilgi sahibi olmak.
4-Vücut tipimizi,bedenimizin olanaklarını göz önünde bulundurarak tercih yapmak.
5-İçsel dünyamızın arzuları ile dış dünyanın (günlük ve çalışma hayatı) arasındaki diyalektik bütünlüğü doğru saptayarak seçimlerimize yansıtmak.
6-Mevsime, hava sıcaklığına ve yaşa göre giyinmek.
7-Kıyafeti hissederek taşımak.

Buradan çıkarılacağı üzere şıklık aslında günün her saatinde bakımlı olabilmektir.Şık olmak illa marka yada pahalılık değildir.Şık olmak için gardolabımızda çok kıyafetimizin olmasıda değildir. Şık olmak bedenimizi tanıyıp ,stilimizi oluşturmaktan geçiyor.


Şıklık detaylarda gizlidir:

Kol düğmesi ,şıklık oluşturan önemli bir aksesuardır .Kıyafetin kırışmaması için dikkat edilmesi gerekiyor.Pantolon ve gömlek ceplerinize kalın cüzdan ,anahtar gibi şeyleri koymayın, hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkıyor.Modacıların çoğu alyanstan başka yüzük takılmamasına dikkat çekiyor.Türk erkeği genelde boyasız ayakkabılarla sokağa çıkar , aman buna çok dikkat edin.Kendinize mutlaka bir mahalle terzisi edinin.Hertürlü kıyafetlerinizi onlar daha da güzelleştirebilir.Ne olursa olsun kaliteli kumaşlardan dikilen kıyafetleri tercih edin.Erkek koleksiyonunda giysiler üzerinde çok büyük oyunlar olmadığı için kaliteli kumaş önem taşır.Cep mendili de yeniden moda olan bir aksesuar.Unutulmamalı ki,bir erkeğin cebindeki mendili onun şıklığının ve nezaketinin bir göstergesidir.


Kiloluysanız :

Koyu renk takımlardan başka bir renk düşünmeyin.Bir veya iki pileli pantolonları tercih edin.Dikey çizgili kıyafetleri seçin.Kruvaze ceketleri tercih edin.Ceket etek boylarına dikkat edin.Üzerinize oturan doğru renkte seçilmiş yelekleri tercih edin.Kalın kumaşları seçmeyin.


Kısa boyluysanız :

Dikey çizgili kıyafetleri tercih edin.Koyu renk takımlar giyin.Ceket kesimi bele oturan bir tarzda olmalı .İki düğmeli ceketler daha iyi olur.Ceket omuzları tam oturmalı.Ceket veya pantolonun aynı renkte olmasına dikkat edin.Pantolon paçaları belden aşağı doğru hafif daralmalı.


Uzun boyluysanız : 

Kruvaze takımlar tam size göre.Duble paçalı pantolonları giyebilirsiniz.Farklı renklerde birleşimler ( pantolon, gömlek, ceket ,kravat ) oluşturabilirsiniz.Yere dik çizgili kıyafetlerden kaçının.Belinizden aşağı daralan pantolonları giyinmeyin.


Erkeğin kokusu :

Bir erkek sık sık parfüm değiştirmemeli.Çünkü erkeğin kendine has bir kokusunun olması onun kişiliğinin ,tutarlığının ,hayata bakışının bir göstergesi.Hafif çam , limon türlü kokular hoş tercihler.
Erkeklerde puan kaybettiren iki konu :

Biri boyalı saçlar.İkincisi de açılan keli arkadan gelen saçlarla örtmeye çalışmak.Hangi yaşta olursanız olun , saçınızdaki aklar sizi daha karizmatik yapar.Kelinizi örtmeyi bırakın da hatta kelseniz doğal bir karizmanız var demektir.

 Daha detaylı bilgiler için:

http://www.nuronur.com/erkeklericinsiklik.html


6 yorum:

cemre dedi ki...

her erkeğin okuması gereken bir yazı olmuş şık olun azcık kardeşim kendinize bakın zor mu keli saçıyla kapatma olayı çok komik ama :)

Gece Kıyafeti dedi ki...

ya şu kel olup kafayı saçla örtmeye çalışıp sonra da rüzgara yenik düşüp affallayn erkeklere ben de gerçekten hep şaşırmışımdır.. o şeklilde örtsen nooolur örtmesen nolur :)

www.gecekiyafeti.com

xCoach Incompréhensible dedi ki...

missbone'un günlüğündeki davetiyeyi kapışarak geldim.
ilk yazıyı beğendim.
beyaz gömlek-lacivert pantolon ikilisi de biz şişkoların işini görüyo...

lulu's life dedi ki...

yazin cok faydali bir cok erkek icin.. bende hemen kocisime gondereyim kendisiyle gururlansin.. Gerci sinek kayfi trasi olmaz hele son aylarda hafi bir kirli sakal modasi varken :)

Oguz Berk dedi ki...

Bir erkek olarak yazınızı beğendim.Paylaşımınız için teşekkürler.
Bende sizi Fotoğraf sevenler için açtığım bloguma beklerim.
Blogum :
My Photo Blog

Adsız dedi ki...

şu kellik konusunda saçı olmayan arkadaşlarımız kel oldukları için üzülmesinler benim saçım çok gür yanlış anlamayın karşıdan kel bir insana bakarken yadırgamayız aaa bunun saçı yok diye düşünmeyiz çünkü bu bize gayet normal gelir onunla alay etmek dalga geçmek içindende olsa vay keltoş vay diye düşünmeyiz ve genelimiz böyledir yalnız saçınız olmasada temiz ve traşı düzgün olması o kişiyi daha olgun ve karizmatik gösterir yani rahat olun

Yorum Gönder